Cantürk FM


Atakan Yıldırım Kimdir?

Atakan Yıldırım Kimdir?

12 Şubat 1997’de İstanbul’da dünyaya gelen Atakan Yıldırım, üç yaşında ailesiyle birlikte İzmir’e taşındı. İlk ve ortaokulu İzmir’de okuyan Atakan, babası sayesinde bağlamayı doğduğu günden itibaren çok iyi tanıdı. Aile akşamları sazlı sözlü geçirdi. Babası olanca gücünü o daha küçücük bir çocukken ona aşılamıştı. Sekiz yaşına kadar sadece dinleyerek ve taklit ederek sürdürdüğü müzikle olan ilişkisini, ilkokul ikinci sınıftayken bağlama kursuna başlayarak müzik hayatına ilk adımını attı. Dokuz yaşında Çiğli Belediyesinin açtığı bir yarışmada bağlama birincisi oldu. Yine dokuz yaşında Özbekistan’da pek çok ülkeden çocukların bulunduğu kampta Türkiye’yi temsil etti. Çeşitli konser ve etkinlikte sahne aldı. Alkışlar, yaptığı müziğe olan saygısını her defasında katlayarak arttırdı ve bu sayede daha çok çalıştı. Liseye İzmir Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesinde başladı, İstanbul Cemal Reşit Rey Güzel Sanatlar Lisesinde tamamladı.

Lise öğrenimine devam ederken bir yandan sokak müzisyenliği ve özel dersler gibi faaliyetler sayesinde hayatına yön vermeye, müzikle bağını sürdürmeye devam etti.

2014 yılında Kanal D’de yayınlanan, X Factor/Star Işığı ses yarışmasında yarıştı, güzel dereceler elde etti ve finalist oldu. Ancak program yayından kalkınca, birinci belli olmadan, finalist olarak programı tamamlamış oldu. İlk kez halk ile bu kadar yakındı ve inanılmaz destek aldı. Yolunu ve duruşunu bozmadan, müziğini gelecek nesillere aktarabilmek için 2016 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalına girdi. Bu süreçte üretmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine hedef bildi. 2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu “Şimdi Gençlik Zamanı” adlı yarışmada “Söz-Müzik” dalında Türkiye 1.si oldu. Ağustos 2019’da söz ve müziği kendisine ait olan “Solmadın”, Aralık 2019’da Aşık Daimi’nin “Ey Şahin Bakışlım” isimli türküsünü farklı bir düzenlemeyle dinleyicilerle buluşturdu. Pandemi sürecinde boş durmayan youtube kanalında şarkılar/türküler söylemeye, beste yapmaya, söz yazmaya, kayıtlar yapmaya devam eden Atakan, tekrar sahne alacağı günleri özlemle bekliyor.

 

 

www.instagram.com/atakanyildirimofficial/

https://www.facebook.com/atakoyzz

twitter.com/atakoyzz

https://www.youtube.com/channel/UCfExcDL0z-GSgd_7AM9rDsg

Sosyal Medyada Paylaşın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

İSTEK ŞARKI / MESAJ GÖNDER